Strona główna
AC Porath Sp. z o.o.
AC Porath Sp. z o.o.

AC Porath Sp. z o.o.

81-391, Gdynia, Świętojańska 43

Nomenklatura scalona CN jako instrument regulujący handel zagraniczny Polski

Transakcje eksportowo-importowe odbywają się na podstawie obowiązujących przepisów prawa celnego, dwustronnych umów oraz wielostronnych traktatów handlowych. Wejście w maju 2004 roku do UE spowodowało, że kluczowe kwestie dotyczące funkcjonowania polskiego handlu zagranicznego zostały zastąpione przez politykę handlową realizowaną na szczeblu ponadnarodowym przez instytucje i organy wspólnotowe, głównie Komisję Europejską.

Instrumenty regulujące wymianę handlową Polski z krajami spoza Unii Europejskiej

Podstawowym narzędziem prawno-ekonomicznym regulującym wymianę handlową Polski z krajami spoza UE jest Wspólna Taryfa Celna (Common Customs Tariff - CCT) i zapisane w niej poziomy stawek celnych.

Kolejnym instrumentem jest Nomenklatura Scalona (Combined Nomenclature - CN), której zastosowanie ma na celu usprawnienie międzynarodowej wymiany towarowej.  W sensie formalno-prawnym jest to system klasyfikacji celnej towarów importowanych i eksportowanych, który został  opracowany przez Światową Organizację Celną (Word Customs Organization - WCO). Jest on oparty na hierarchicznej strukturze, w której każdy wyrób jest identyfikowany za pomocą ośmiocyfrowego kodu. Każda cyfra reprezentuje określoną kategorię towarów, którym przyporządkowana jest określona stawka cła.

Nomenklatura Scalona stanowi ważne narzędzie, które przyczynia się do skutecznego funkcjonowania przepływu artykułów rolnych i przemysłowych przez granice państw członkowskich, zapewniając jednolite zasady dla wszystkich uczestników międzynarodowej wymiany towarowej.

Szkolenia i kursy celne - kto organizuje?

Agencja AC PORATH z siedzibą w Gdyni to wiarygodny partner biznesowy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie przedstawicielstwa handlowego. Firma ustawicznie dostosowuje swoje usługi do nowych regulacji i wymagań. Gdyński podmiot organizuje również kursy i szkolenia z takich tematów jak:

  • wystawianie świadectw pochodzenia na towary wyprodukowane w UE,
  • cło na produkty rolne,
  • zastosowanie w praktyce nomenklatury scalonej CN.

Copyright 2024 Roefs.pl - wszelkie prawa zastrzeżone