Strona główna
"MEDAMI" Teresa Derebecka
"MEDAMI" Teresa Derebecka

"MEDAMI" Teresa Derebecka

81-363, Gdynia, Starowiejska 45

Echo serca w Gdyni - wskazania do badania oraz przebieg

Echokardiografia serca jest zaliczana do badań diagnostyki obrazowej. Bazuje ona na wykorzystywaniu fali ultradźwiękowych dających możliwość prezentowania obrazu na monitorze. Zaletą echa serca jest brak konieczności wcześniejszych przygotowań. Można powtarzać je kilkukrotnie, bez ryzyka niszczenia zdrowia. Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, a jego celem jest skontrolowanie budowy mięśnia serca, co daje szansę wykrycia nieprawidłowości związanych z budową anatomiczną. Dzięki niemu można przyjrzeć się także naczyniom wieńcowym i krwionośnym oraz zastawkom. Poza echokardiografią przezklatkową pacjenci zapisują się na badanie obciążeniowe. Znajduje ono zastosowanie wśród osób mających zwiększone zapotrzebowanie na tlen.

Niektóre kliniki wykonują echokardiografię kontrastową, podczas której podawany jest środek cieniujący oraz echokardiografię przeprzełykową. Jak wskazuje nazwa, polega ona na umieszczeniu sondy ultradźwiękowej w przełyku pacjenta. Badania te sprawdzają się wśród osób z chorobą zakrzepową i niedokrwienną serca, zapaleniem mięśnia sercowego oraz z nadciśnieniem tętniczym. Placówką, która je oferuje, jest Medami. To nowoczesna klinika, w której specjaliści wykorzystują najlepszy sprzęt zapewniający szybkie pomiary. Dzięki niemu można wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium i wdrożyć stosowną metodę leczenia.

Klinika wykonuje echo w Gdyni, które trwa maksymalnie 30 minut. Badanie przezklatkowe polega na ułożeniu pacjenta w pozycji leżącej z odsłoniętą klatką piersiową. Specjaliści wykorzystują głowice, na które nanoszą żel ułatwiający przenikanie fali ultradźwiękowych. Obrazy są prezentowane na monitorze w czasie rzeczywistym. Natomiast osoby decydujące się na badanie przezprzełykowe powinny udać się do gabinetu na czczo. Otrzymają one znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie będzie wiązać się z dyskomfortem.

Echokardiografia daje możliwość przyjrzenia się parametrom, takim jak budowa zastawek, funkcja skurczowej lewej komory oraz proporcje jam serca. Ułatwia ona wykrycie guzów oraz niewłaściwej budowy przedsionków. Badanie to jest wykonywane także wśród dzieci, przykładowo u takich, u których podejrzewane są wady zastawek oraz wśród kobiet w ciąży. Wskazaniami w tym przypadku są:

  • choroby autoimmunologiczne,
  • cukrzyca,
  • zażywanie niektórych lekarstw.

Copyright 2024 Roefs.pl - wszelkie prawa zastrzeżone