Strona głównaRejestr usług dla zdrowia i urody
Podocare Complex Centrum Podologiczne
Podocare Complex Centrum Podologiczne

Podocare Complex Centrum Podologiczne

85-707, Bydgoszcz, Bałtycka 43

Wrastający paznokieć - jak sobie poradzić z tym problemem?

Wrastające paznokcie u stóp powodują dyskomfort, a niekiedy silny ból, uniemożliwiający chodzenie. Pojawiają się u osób w różnym wieku i prowadzą do wbijania płytki w otaczające tkanki oraz stanów zapalnych i obrzęków, a w skrajnych przypadkach – do infekcji. Zazwyczaj dolegliwość ta dotyczy dużego palca i jest efektem noszenia zbyt ciasnego obuwia. Ignorowanie takiego stanu rzeczy może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, groźnych zwłaszcza dla cukrzyków. Do pierwszych objawów, których nie należy bagatelizować, zalicza się ból przy paznokciu oraz uczucie ciepłej skóry wokół. Z tego typu problemem borykają się osoby przycinające paznokcie w sposób nieprawidłowy oraz preferujące obuwie na wysokim obcasie.

Nie bez znaczenia są także czynniki anatomiczne, na które składa się zagięta ku dołowi płytka lub długie palce u stóp, nadwaga, nieprawidłowy chód, przeciążenia i urazy, pojawiające się u sportowców oraz choroby, takie jak zapalenie tętnic bądź niewydolność żylna. Na pojawianie się tego typu problemów wpływają uwarunkowania genetyczne, wady postawy, haluksy oraz nagły przyrost wagi, przykładowo u kobiet w ciąży. Wrastający paznokieć zwiększa prawdopodobieństwo występowania zakażeń bakteryjnych i wydzieliny ropnej.

Borykają się z nim również najmłodsi, u których paznokcie są obcinane „na okrągło”, czyli w sposób nieprawidłowy oraz dzieci uprawiające aktywność fizyczną i mające nieodpowiednio dobrane buty. Leczenie wrastających paznokci to proces długotrwały, dlatego warto podjąć je możliwie jak najszybciej. Pomoc w takich przypadkach proponują pracownicy Centrum Podologicznego PodoCare-Complex, współpracujący z kobietami i mężczyznami, którzy potrzebują środków antyseptycznych, a niekiedy antybiotyków, chroniących przed rozwojem infekcji.

Specjaliści mają wiedzę na temat leczenia zachowawczego i pomocniczego, choć czasami sugerują przeprowadzenie zabiegu, wymagającego interwencji chirurgicznej, co daje możliwość pozbycia się paznokcia lub jego części. Najczęściej sugerują tamponadę, sprawdzającą się w pierwszej fazie wrastania. Wymaga ona stosowania opatrunków z preparatem dezynfekującym, które można wymieniać samodzielnie, po zapoznaniu się ze wskazówkami. Niektórzy podolodzy proponują używanie plastikowych rurek, nasuwanych na krawędź paznokcia, co chroni jego brzegi przed ukruszeniami.

Copyright 2025 Roefs.pl - wszelkie prawa zastrzeżone